Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Eko Turizm

- Yaylalar: İlimiz, yaylaları, zengin ormanları, florası ve faunası üstün peyzaj görüntüleri ve şifalı otları ile turizm cennetidir. Bol oksijenli serin ve temiz havada sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmak, köylerde yaşayan insanlarla kısa bir süre bir arada yaşamak, çadır kurmak, meydan ateşi çevresinde oturup sohbet etmek, yaban hayvanlarını yaşadıkları doğal ortamlarında izlemek, görüntülemek, bitki türlerini incelemek açısından yaylalarımız giderek artan bir ilgi görmektedir. Bu alanlarda doğa gezileri, bisiklet turları, doğa yürüyüşü gibi birçok aktivite yapmak mümkündür. Merkeze İlçemizde Avdan Yaylası, Sorgun Yaylası, Dede Yaylası, Büyük Düz Yaylası, Küçük Düz Yaylası, Çakırören Yaylası, Küçük Yayla, Bostancık Yaylası, Arıcak Yaylası bulunmaktadır. Bu yaylalara çeşitli zamanlarda yürüyüşler düzenlenmektedir.

- Dağcılık: İlimizin coğrafi yapısında dağlık ve ormanlık alanlar önemli yer kaplamaktadır. Dağlarımız dağ sporları yapmaya uygundur. Önemli dağlarımız Keltepe(1999m.), Tarakçı Tepe(1714m.), Kuyruk Kaya Tepe(1704m.), Kuru Doruk Tepe(1744m.), Mantar Tepe(1736m.)’dir.

- Mağaralar: Merkeze bağlı Bulak Köyünde Bulak Mağarası hidrolojik olarak aktif bir mağaradır. İçinde yer altı nehirleri, göletler, şelaleler ve eşsiz güzellikteki sarkıt ve dikitleri olan 6,5 Km. uzunluğundaki Bulak Mağarasının 380m.lik bölümünün gezi parkuru ve elktrifikasyonu tamamlanmış ve turizme kazandırılmıştır. İşletmeciliği Özel İdare tarafından özel bir şirkete verilmiştir. Giriş ücreti 2.000.000.-TL’dır.

- Ormancılık: Ormanlarımızın bitki örtüsünde, sarıçam, karaçam, kızılçam, göknar, kayın, gürgen, dişbudak, meşe, porsuk, şimşir, çınar, kavak, kızılcık, Akçaağaç, ıhlamur, ladin vb. ağaç türleri bulunmaktadır. Ayrıca orman altı bitkileri ve yaban hayvanları ile eşsiz bir ekosistem oluşturmaktadır.