Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Eflani'de Turizm

Eflani’de yöremizde fazla karşılaşılmayan geniş düzlükler bulunmaktadır. Yaylalar, göletler ve ormanın bir arada bulunması bu bölgeye ayrı bir çekicilik ve güzellik katmaktadır. Eflani, bu güzellikleri ve bol oksijenli havası ile çevre il ve ilçelerin doğal mesire yeridir.

• Çevre Çekicilikleri ve Mesire Yerleri: İlçede sulama amaçlı olarak yapılan üç adet gölet bulunmaktadır. Çevresi ormanlarla ve çeşitli bitki türleri ile çevrili olan göletler birer tabiat harikasıdır. Göletlerin çevresinde piknik alanları bulunmaktadır. Çadırlı kamp kurmaya, olta ile balık avcılığı yapmaya elverişlidir. Ayrıca geniş çayırlık ve orman alanların bulunduğu Eşek Düzü’ de piknik yapmak için tercih edilen oksijeni bol mesire alanlardandır.

• Ovacık’ta Turizm Ovacık ormanlarla yaylaların birbiri ile harmanlandığı, ancak turizm açısından henüz değerlendirilmeyen bir ilçesidir. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Ovacık, özellikle yayla turizminin canlandırılmasıyla ilin alternatif turizm merkezi haline gelebilecek potansiyeldedir. İlçenin eski tarihine ait çeşitli kalıntılar bulunmaktadır. Bunlardan Karakoyunlu Mahallesindeki Bizans dönemine ait mezar en ilgi çekeni olup, pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Yaylalar ve Mesire Yerleri:

• Boduroğlu Yaylası: Bir doğa harikası olan yayla, çadırlı kamp ve doğa yürüyüşüne uygundur. Mesire yeri olarak da kullanılmaktadır. Temmuz ayının ikinci haftasında Boduroğlu Yayla Şenliği düzenlenmektedir.